1399/04/27 ساعت 18:02:23

راهنما خرید سمپاش

انتخاب سمپاش مناسب
 برای انتخاب سمپاش مناسب باید به نوع محصول و زمین و همین طور مساحت زمین توجه کنیم تا بتوان بهترین انتخاب را داشته باشیم.
 برای شروع انتخاب سمپاش ابتدا باید با انواع آنها آشنا شد که می توان سمپاش ها را به دو دسته ذیل به همراه زیر مجموعه های آنها تقسیم نمود .
سمپاش های زراعی
 این سمپاش ها برای سمپاشی مزارع مورد استفاده قرار می گیرند که عموما سمپاشی آنها به دو دسته علف کش و حشره کش تقسیم می شود که این امر با تعویض نازل و سم میسر می شود .
 سمپاش های زراعی شامل موارد ذیل می شود :
 1 – سمپاش اتومایزر پشتی
 2- سمپاش های میکرونر پشتی
 4 – سمپاش توربولاینر یا توربین زراعی
سمپاش های باغی
 این سمپاش ها جهت رفع آفات مختلف در باغ ها و درختان آن ها می باشد که شامل موارد ذیل می شود .
 1 – سمپاش تلمبه ای
 2 – سمپاش موتوری کوله ای
 5- سمپاش های پشت تراکتوری
 6- سمپاش اتومایزر (توربین باغی )
 همان طورکه گفته شد برای انتخاب سمپاش مناسب باید به شرایط و موارد فوق توجه شود و متناسب با نیاز خود و زمین بهترین سمپاش را انتخاب کنیم .برای شناخت سمپاش ها لطفا به موارد ذیل توجه کنید .
  1 – سمپاش اتومایزر پشتی
 سمپاش اتومایزر پشتی با توجه به مکانیزمی که دارد بیشتر در مزارع مورد استفاده قرار می گیرد . کارکرد این مدل سمپاش به گونه ای است که با توجه به موتور بنزینی که روی خود دارد . که توسطه نصب یک فن روی موتور سمپاش در زمان سمپاشی هوا با فشار هم دمیده می شود .
 این مدل سمپاش به واسطه ایجاد قطرات نامنظم از نظر سایز مصرف بالایی دارد و سایز مخزت آن بین 20 تا 30 لیتر می باشد  که بیشتر پیشنهاد می شود برای مزارع کوچک مورد استفاده قرار گیرد . 2- سمپاش میکرونر پشتی
 سمپاش میکرونر کوله ای هم دارای مخزن 20 تا 30 لیتری می باشد ولی در زمان پاشش سم از مکانیزم جالبی استفاده شده است که به این صورت است که سم روی دیسک دواری ریخته می شود و آن دیسک به واسطه چرخش خود سم را می پاشد که این روند بسیار باعث کاهش مصرف سم و بازدهی بالای سمپاش می شود که به واسطه سایز این سمپاش هم متناسب زمین های کوچک می باشد ولی به نسبت سمپاش اتومایزر کوله ای با توجه به مصرف دارای قابلیت بهتری می باشد .                                                             3- سمپاش های پشت تراکتوری
 سمپااش های پشت تراکتوری به واسطه حمل توسط تراکتور دارای مخزنی به مراتب بزرگتر نسبت به سمپاش های کوله ای می باشد که در ایران سایز مخازن مورد استفاده بین 200 تا 3000 لیتر می باشد که به صورت سوارشونده یا کششی پشت تراکتور موجود می باشند .
 این مدل سمپاش توسط اتصال سه نقطه در مدل سوارشونده و در مدل کششی با اتصال تک نقطه یا دونقطه به تراکتور نصب می شوند و نیروی خود را هم از تراکتور می گیرند .
 در سمپاش های پشت تراکتوری بالدار با استفاده از بال های با عرض متفاوت که این بال ها دارای طول 6 تا 20 متر در ایران و در کشور های دیگر تا 40 متر هم موجود می باشد .
 روی شاخک های بوم نازل هایی با فواصل منظم نصب شده که می توان با تعویض خروجی های این نازل ها در زمین زراعی هم در مصارف علف کشی و هم حشره و قارچ کشی از بوم استفاده نمود .در این رابطه برای علف کشی از تیجت های  بادبزنی استفاده می کنند و از نازل های گرد پاش برای حشره و قارچ کشی استفاده می نمایند .

بوم های موجود در ایران که در سایز های مختلف ساخته می شوند تا سایز 18 متر به صورت دستی ارائه می شوند دستی بودن به این معنی می باشد که در زمان حمل و نقل در معابر عمومی و خیابان ها لازم می باشد که بوم پشت تراکتور به گونه ای باشد که برای تردد مشکل ساز نباشد در این صورت با نصب لولا هایی بوم را روی هم جمع می کنند تا در زمین با باز کردن این شاخک ها سمپاشی را شروع کنند .
 حال روش باز کردن می تواند توسط اپراتور سمپاشی صورت پذیرد که تک تک هر شاخک را توسط نیروی دست باز می کند .
 اما در سایز های بالاتر به واسطه وزن شاخک ها شرکت هایی با نصب جک های هیدرولیک این امر را توسط نیروی هیدرولیک انجام می دهند .
  حال با توجه به توضیحات فوق برای انتخاب سمپاش زراعی مناسب باید به متراژ و فواصل ایجاد شده در زمان کاشت برای عبور تراکتور توجه نمود .
 در زمین های بزرگ به واسطه کاهش رفت و آمد تراکتور در زمین از بوم های بلند تر و مخازن بزرگتر استفاده می کنند .
برای مثال ما می توانیم با استفاده از سمپاش 400 لیتری با بوم 8 متری در طول رو 12 تا 15 هکتار زمین را سمپاشی کنیم .
 هرچه لیتراژ مخزن و عرض بوم بالا تر بروند این مقدار افزایش خواهد یافت چرا که تراکتور در مسیری که حرکت می کند عرض بیشتری را سمپاشی می کند و دفعات پر کردن مخزن به واسطه افزایش لیتراژ باعث سمپاشی بشتر می شود .

4 – سمپاش توربولاینر یا توربین زراعی
  در کشاورزی نوین میزان استفاده از سمپاش های توربینی رو به افزایش می باشد که این نوع سمپاش ها به واسطه ترکیب هوا در زمان سمپاشی کیفیت پاشش و سرعت عمل را در این رابطه افزایش می دهند .
 سمپاش های توربولاینر دارای یک فن حلزونی شکل می باشد که به واسطه گیربکس افزایش دهنده دور پروانه خود را به گردش در می آورد که با گردش فن توربین به هوا سرعت می بخشد وآن را به سمت مجرای خروجی هدایت می نماید . 
 در مجرای خروجی فن نازل هایی به صورت منظم نصب شده اند که توسط پمپ سمپاش شارژ می شود . سم خروجی نازل ها توسط هوای خروجی توربین به قطرات ریزتر تبدیل شده و همراه هوا به در راستای خروجی تا 30 متر پاشیده می شود .
 این مدل سمپاش بیشتر در زمین های وسیع و زمین هایی که امکان ورود تراکتور داخل آنها وجود ندارد استفاده می شود و این مدل سمپاش در کنار مقداری بادبردگی سم که باعث هدر رفت سم می شود دارای سرعت بالا در سمپاشی و کاهش لهیدگی محصول می باشد .

 برای سمپاشی درختان و باغ ها هم از ادوات ذیل استفاده می شود :
 1 – سمپاش تلمبه ای
  سمپاش های تلمبه ای از دسته سمپاش های کوله ای می باشد که ظرفیت آنها بین 20 تا 30 لیتر می باشد و مکانیزم عملکرد آنها به این شکل می باشد که به واستطه تلمبه موجود سمپاش هوا را در آن متراکم می کنیم و شروع به سمپاشی می کنیم .
 این روند سمپاشی به واسطه کاهش فشار ذرات خروجی سم از ابتدا تا انتها دارای سایز متفاوتی می باشند که در ابتدا ذرات سم بخوبی پودر شده و در انتها شاهد ذرات درشتری خواهیم بود .
 این مدل سمپاش ها به واسطه عملکرد کاملا دستی و میزان گنجایش کمی که دارند برای باغ هایی با درختان کوتاه و محدود استفاده می کنند .

 2 – سمپاش موتوری کوله ای
 سمپاش موتوری کوله ای هم با مخزنی با گنجایش20 تا 40 لیتر به واسطه وجود موتور بنزینی خود دارای پاشش یکنواختی به نسبت سمپاش کوله ای می باشد و فرد با در دست داشتن لانس آن و حرکت بین درختان اقدام به سمپاشی می کند و به مراتب با استفاده از موتور بنزینی سرعت سمپاشی هم بالاتر می باشد . و می توان مساحت بیشتری را سمپاشی نمود .

 3 – سمپاش موتوری مخزن دار (فرغونی )
 مخزن سمپاش فرغونی با لیتراژ 100 و 200 لیتر نصب شده روی شاسی چرخ دار قابل حمل می باشد و با نصب موتور پمپ بنزینی و برقی فشار یکنواختی را در زمان سمپاشی به وجود می آورد . این سمپاش از محبوبترین سمپاش های باغی می باشد که در سایز کوچک و قابل حمل در باغهای کوچک و سعبول عبور مورد استفاده قرار می گیرد .
 موتور پمپ سمپاش فرغونی از نوع پیستونی می باشد که می تواند فشار بالایی را در کنار دبی مناسب ایجاد نماید و در زمان سمپاشی با لانس درختانی با ارتفاع بالا 12 متر را سمپاشی نمایند .
 توسط این سمپاش با نصب دو شلنگ با طول 50 متر می توان تا شعاع 50 متر به واسطه دو لانس به سمپاشی بپردازیم . ولی در کنار تمام مزایا سمپاش ،  کم بودن ظرفیت مخزن آن یکی از معایب این گونه سمپاش به شمار می رود .
 سمپاش های فرغونی به نسبت سمپاش های تلمبه ای و کوله ای  دارای مصرف سم پایین تر و پوشش دهی بالاتر می باشد و به واسطه کاهش خستگی در اپراتور ، او می تواند میزان بیشتری از زمین را سمپاشی نماید .                                                                    
 4 –سمپاش زنبه ای
  سمپاش زنبه ای از جمله سمپاش های پر مصرف در بازار ایران می باشد که به واسطه نصب موتور پمپ بنزینی و یا برقی روی شاسی و تغذیه پمپ توسط مخازن بزرگ و کوچک به سمپاشی و شستشوی درختان پرداخت موتور پمپ این گونه سمپاش ها می تواند فشار بالایی را در سمپاشی ایجاد نماید که در زمان سمپاشی بالانس تا 13 متر پاشش داشته باشد تا بتوان درختان با ارتفاع بلند هم سمپاشی نمود . پمپ این گونه سمپاش های عموما از پمپ های پیستونی استفاده می شود که دارای حداقل دو خروجی می باشند و در زمان سمپاشی می توان با نصب دو شلنگ با طول 50 متر به سمپاشی پرداخت . عملکرد خوب و فشار عالی که این گونه سمپاش ها ایجاد می کنند در کنار سبکی و قابل حمل بودن باعث محبوبیت این گونه سمپاش ها شده است و به واسطه این قابلیت می توان مساحت بیشتری از باغ را با میزان قابل توجهی کاهش مصرف به نسبت سمپاش های دستی و کوله ای سمپاشی نمود .                                                           5- سمپاش های پشت تراکتوری
   در باغهایی با متراژ وسیع که قابلیت ورود تراکتور به داخل زمین را دارا می باشد از سمپاش های پشت تراکتوری استفاده می نماییم که مخزن های آن ها با گنجایش بیش از 200 لیتر در دسترس می باشند که روی شاسی نصب می شوند . این شاسی ها به دو صورت سوارشونده و یا کششی توسط تراکتور حمل می شود و برای محرک پمپ سمپاش از گشتاور PTO تراکتور استفاده می کنیم
 برای سمپاشی درختان به واسطه سمپاش های پشت تراکتوری از شلنگ و لانس استفاده می کنیم در بالاترین فشار می توان تا 13 متر را سمپاشی نمود و به واسطه وجود حجم زیاد سم که باعث رفت و آمد کمتر می شود می توان مساحت بیشتری را در طی روز سمپاشی نمود .

 6- سمپاش اتومایزر (توربین باغی )
 سمپاش اتومایزر باغی یکی از روش های مدرن جهت سمپاشی درختان می باشد که در صورت استفاده از این روش سرعت سمپاشی به مراتب بالاتر می رود و مصرف سم هم کاهش می یابد .
 مکانیزم این گونه سمپاش ها به این شکل می باشد که فن اتومایزر که شبیه فن هواکش های صنعتی می باشد را روی شاسی سمپاش نصب می کنند و با استفاده از گیربکس افزاینده سرعت فن را به نسبت دوران تراکتور بالا می برند .
  این فن هوا را به داخل خود کشیده و با  افزایش سرعت به آن از خروجی های خود خارج می کند . در خروجی های فن نازل هایی نصب شده اند که توسط پمپ سمپاش تغذیه می شوند . حال با سم پاشیده شده با نازل های فوق و هوای تولید شده توسط فن با هم ترکیب می شوند وبه سمت درختان پرتاب می شوند . این سمپاش ها تا 12 متر از هر طرف طول پاشش دارند .                                                         سمپاش های اتومایزر دارای تنوع در خروجی هستند به این صورت که برای پاشش دقیق تر در خروجی فن از مسیر هایی استفاده نموده اند که می توان به سمپاش های اتومایزر خطی و اختاپوسی اشاره نمود .<